Best of Washtenaw Results 2022

Categories

Food and Drink
Shopping
Services
Health, Wellness and Self-Care
Arts and Entertainment
Activities, Nightlife and Events
Nonprofits / Community


Food and Drink

Best Food/Drink Instagram Account

Bellflower: @bellflowerypsi
Bellflowerypsi.com

Runner up: YORK @yorkannarbor

Best Food/Drink Facebook Account

Go Ice Cream- facebook.com/GoIceCreamGo
goicecreamgo.com

Runner up: York Ann Arbor- facebook.com/yorkannarbor

Asian-Fusion

Lan City Noodles
Runner up: Miss Kim

Korean

Miss Kim
Runner up: Kosmo’s

Indian

Cardamom
Runner up: Everest Sherpa

Italian

Mani Osteria
Runner up: Paesano

Mexican

MAIZ
Runner up: Chela’s

Middle Eastern

Jerusalem Garden
Runner up: Casablanca

Chinese

Lan City Noodles
Runner up: King Shing

Japanese

Yotsuba
Runner up: Slurping Turtle

Thai

TupTim Thai
Runner up: No Thai!

Pizzeria

Aubree’s
Runner up: Anthony’s

Seafood

Bellflower
Runner up: Monahan’s

Dessert

Go! Ice Cream
Runner up: Ellen’s Fine Goods

Vegetarian/Vegan

Detroit Street Filling Station
Runner up: Seva

Brewpub/Brewery

HOMES Brewery
Runner up: Corner Brewery

Cocktail Bar

The Last Word
Runner up: Ypsi Cocktail Club

Fine Dining

Bellflower
Runner up: The Earle

Food Truck/Cart

Bao Boys
Runner up: Tacos El Mariachi Locos

Local Farm

White Lotus
Runner up: Green Things

Local Grocery
Ypsilanti Food Co-op

Runner up: Argus Farm Stop

Ethnic Grocery
Dos Hermanos

Runner up: Hua Xing

Natural Food Store
Ypsilanti Food Co-op

Runner up: Argus Farm Stop

Delivery Food
Bomber Restaurant

Runner up: Tuptim

Coffee House
Roos Roast

Runner up: Hyperion

Best Outdoor Dining
YORK

Runner up: Corner Brewery


Shopping

New Business

Bridge Community Cafe
Runner up: Withington’s

Greenhouse/Garden Store

Downtown Home & Garden
Runner up: Ypsi Hardware

Home Boutique

Salt City Antiques
Runner up: Stone and Spoon

Furniture Store

Salt City Antiques
Runner up: Three Chairs Co

Vintage/Antique Store

Salt City Antiques
Runner up: FOUND

Thrift Store

Ypsilanti Thrift Shop
Runner up: Ann Arbor PTO Thrift

Best Boutique for Gifts

Twisted Things
Runner up: FOUND

Cool Eyewear

SEE Eyewear
Runner up: Warby Parker

Shoe Store

Mast Shoes
Runner up: Ann Arbor Running Company

Jewelry Store

Lewis Jewelers
Runner up: Abracadabra Jewelry

Best Downtown Ann Arbor Shop

Vault of Midnight
Runner up: Unicorn Feed & Supply

Farmer’s Market

Ann Arbor Farmers Market
Runner up: Ypsi Farmers Market

Party Wine Store

YORK
Runner up: A&L Wine Castle

Sports Store/Outfitter

Moosejaw
Runner up: The M Den

Local Pet Store

Pet Emporium
Runner up: Wags to Whiskers

Independent Books

Literati Bookstore
Runner up: Blackstone Books

Used Books

Dawn Treader
Runner up: Literati Bookstore

Comic Shop

Vault of Midnight
Runner up: Fun 4 All Comics & Games

Record Store

Encore Records
Runner up: WaxBar

Sex-Positive Shop

Lover’s Lane
Runner up: Twisted Tulip

Locally-Owned Men’s Clothing Store

Bivouac
Runner up: Van Boven Clothing

Locally-Owned Women’s Clothing Store

Late Bird Boutique
Runner up: MIX

Bicycle Shop

Wheels in Motion
Runner up: Sic Transit Cycles


Services

Florist

We Adore Flowers
Runner up: Lily’s Garden

Wedding Venue

Ypsilanti Freight House
Runner up: Zingerman’s Cornman Farms

Hotel

Weber’s Boutique Hotel
Runner up: Stone Chalet Bed & Breakfast

Caterer

Eat
Runner up: Zingerman’s Catering and Events

Travel Agent

Conlin Travel
Runner up: AAA Ann Arbor

Real Estate Agent

Keri Middaugh
Runner up: Scott Blomquist

Veterinarian

Humane Society of Huron Valley
Runner up: All Creatures Animal Clinic

Doggie Daycare/Boarding

Karnik Pet Lodge
Runner up: Paws n Pads Doggie Daycare

Pet Grooming

Waggles N Whiskers Grooming Spa
Runner up: The Groom Room

Auto Dealer

Varsity Ford
Runner up: Gene Butman Ford

Auto Repair

City Body
Runner up: Mallek’s

Bank

University Bank
Runner up: University of Michigan Credit Union

Credit Union

University of Michigan Credit Union
Runner up: DFCU Financial

Lawyer

ArborYpsi Law
Runner up: Joshua Fink, Fink & Fink

Professor

Christina Herbin, Washtenaw Community College
Runner up: Caren Putzu, Eastern Michigan University

Tattoo Artist

Zera Anderson, Brite Idea Tattoo
Runner up: Jeff Zuck, Name Brand Tattoo

Tattoo Parlor

Brite Idea Tattoo
Runner up: Name Brand Tattoo

Piercer

Jef Saunders, Gamma Piercing
Runner up: Nathaniel Tinker, Gamma Piercing

Piercing Studio

Gamma Piercing
Runner up: Lucky Monkey

Dispensary

Bloom City Club
Runner up: Oz


Health, Wellness and Self-Care

Dentist

Dr. Natalie Henke, D.D.S.
Runner up: Dr. Kristin Johnson, D.D.S., Liberty Dental

Doctor

Dr. Kristin McFadden, DO, IHA Medical Group
Runner up: Dr. Nicole Frei, MD, IHA Pediatric Health Care

Optometrist

Dexter Family Eye Center
Runner up: Dr. Steven Lutz, MD, Dr. Steven Lutz & Associates

Plastic Surgeon

Ann Arbor Plastic Surgery
Runner up: University of Michigan Plastic Surgery

Chiropractor

Dr. Ashlea Clark, DC, The Alignment Studio
Runner up: Journey Chiropractic

Natural or Alternative Medicine

Asian Healing Traditions
Runner up: Bloom City Club

Acupuncture

Asian Healing Traditions
Runner up: Ann Arbor Community Acupuncture

Massage

Jen Giacomelli, Body Thyme Massage
Runner up: Dasha Skinner, Betty Green Salon

Day Spa

Betty Green Salon
Runner up: Foxy Day Spa

Aesthestician

Tiffany Genter, Betty Green Salon
Runner up: Jessica Goniea, Jessica’s Apothecary & Spa

Skincare

Tiffany Genter, Betty Green Salon
Runner up: Arb Aesthetics

Hair Salon

Pura Vida Color Studio
Runner up: Betty Green Salon

Hair Stylist

Courtney Monroe, Pura Vida
Runner up: Rikki Cavell, Betty Green Salon

Barbershop

The Hair Station
Runner up: Varsity Barbershop

Hair Removal / Waxing 

Tiffany Genter, Betty Green Salon
Runner up: Bellanina Day Spa

Nail Salon

Foxy Day Spa
Runner up: Bebe’s

Yoga Studio

Tiny Buddha Yoga
Runner up: The Mix Studios

Trainer

Sarah Kreiner, The Mix Studios
Runner up: Amanda Colwell, A2 Fitness Professionals

Gym

The Mix Studios
Runner up: A2 Fitness Professionals

Fitness Center

The Mix Studios
Runner up: A2 Fitness Professionals

Specialty Exercise Classes

The Mix Studios
Runner up: Ann Arbor Aviary

Place to Hike

Nichols Arboretum
Runner up: Bird Hills Nature Area


Arts and Entertainment 

Art Gallery

University of Michigan Museum of Art
Runner up: 22 North

Visual Artist

Dilly Dalian
Runner up: Ryan Henyard

Writer

A.M. Dean
Runner up: Thomas Gregory

Poet

Larry Thomas
Runner up: Andre Peltier

Journalist

Ben Connor Barrie, Damn Arbor
Runner up: Crysta K. Coburn, freelance

Radio Host

Michael Jewett, WEMU
Runner up: Jessica Webster, WEMU

Radio Station

89.1 WEMU
Runner up: WUOM Michigan Radio

Comedian

Andrew Yang
Runner up: Detroit Red

Local Podcast

Ann Arbor AF
Runner up: Ypsi Stories

Dance Company

The Studio Centre
Runner up: Fun Girl

Theater Company

Neighborhood Theater Group
Runner up: The Encore Musical Theatre Company

Music Lessons

Oz’s Music
Runner up: U of M School of Music, Theatre & Dance

New Artist/Band

Mercury Salad
Runner up: Biscuit Merchant

Local Album

Mercury Salad – Volume 3
Runner up: Biscuit Merchant – Memento Mori

Rock Band

Child Sleep
Runner up: Little Traps

DJ/Electronica

DJ Skoob E
Runner up: DJ Batz

Folk/Country Artist

Black Jake and the Carnies
Runner up: Little Traps

Hip-Hop Artist

Nickie P.
Runner up: Snap Dogg

Jazz/Blue Artist

Sean Dobbins
Runner up: Djangophonique

R&B/Soul Musician

Danielle Davis
Runner up: Where She Creep aka Kyle Love


Activities, Nightlife and Events

Museum

U-M Museum of Natural History
Runner up: University of Michigan Museum of Art

Movie Theater

Michigan Theater
Runner up: Emagine Saline

Bowling Alley

Revel & Roll
Runner up: Fowling Warehouse 

Sports Bar

Fraser’s Pub
Runner up: Session Room

Date Bar

Blue LLama Jazz Club
Runner up: Ypsi Cocktail Lounge

LGBTQ+ Bar

Necto
Runner up: Candy Bar

Drag Show

Hamburger Mary’s
Runner up: Boylesque Drag

Dance Night

Necto
Runner up: LIVE

Happy Hour

YORK
Runner up: Ann Arbor Distillery

Karaoke Night

The Circ Bar
Runner up: Blue Karaoke

Open Mic Night

Ziggy’s
Runner up: The Blind Pig

Trivia Night

Corner Brewery
Runner up: Keystone Bar & Arcade

Student Hangout

Good Time Charley’s
Runner up: Scorekeepers

Late Night Grub

Fleetwood Diner
Runner up: Frita Batidos

Live Music Venue

Ziggy’s
Runner up: The Ark

Outdoor Music Venue

Ann Arbor Summer Festival Top of the Park
Runner up: Ziggy’s Back Alley

Outdoor Event

Ann Arbor Summer Festival Top of the Park
Runner up: First Fridays Ypsilanti

Music Festival

Ypsilanti Jazz Festival
Runner up: Ann Arbor Summer Festival

Annual Event

Ann Arbor Summer Festival Top of the Park
Runner up: Ann Arbor Art Fair

Local Geek Spot

Vault of Midnight
Runner up: Literati Bookstore


Nonprofits/ Community

Animal Nonprofit

Humane Society of Huron Valley
Runner up: Creature Conservancy

Civil and Human Rights Nonprofit

Meals on Wheels
Runner up: Survivors Speak

Educational/Youth Services Nonprofit 

Ozone House
Runner up: Neutral Zone

Health Nonprofit

Planned Parenthood
Runner up: Food Gatherers

Environmental Nonprofit

Growing Hope
Runner up: Huron River Watershed Council

Activist

Kerstin Woodside
Runner up: Molly Kleinman

Public Servant

Food Gatherers
Runner up: Linh Song

Suburban Downtown

Ypsilanti
Runner up: Ann Arbor

Best Local Ally for Equality

We the People Opportunity Farm
Runner up: Aubrey Patino

Most Effective Organization for LGTBQ Community

Jim Toy Community Center
Runner up: Ypsi Pride

Best Local Web Page

annarbor.org
Runner up: #a2council

Related Articles